Spotkanie z Inspiracją

Społeczeństwo monologów. Jak przywrócić dialog społeczny?
21.01.2020

Gość: Adam Boniecki

Dlaczego ludzie stracili zdolność do usłyszenia drugiej osoby, dlaczego pomimo uczuć, nie są w stanie być ze sobą, kiedy porzucili ideę? 

W aktualnej erze przemian społecznych i rozwoju nowoczesnych technologii można zaobserwować zanik relacji międzyludzkich. Nastawienie na konsumpcjonizm, wygodny styl życia i własne interesy sprawiają, że tracimy zdolność do prowadzenia dialogu.

Piękne umysły poza nawiasem - Kobiety w świecie nauki
17.12.2019

Goście: Pani Profesor Lidia Żakowska oraz Pani Doktor Zofia Bryniarska.

Piękne, dobre i szalenie inteligentne, jednak nie zawsze doceniane  – takie są kobiety w świecie nauki. 

Chociaż studentek i doktorantek jest coraz więcej, niewielu kobietom udaje się zdobyć najwyższy – profesorski tytuł naukowy. Jakie są tego powody? Czy szklane sufity to mit czy realny problem świata nauki? Jak wygląda praca w damsko-męskich zespołach badawczych? I wreszcie – co zrobić żeby kobiety w świecie nauki nie pozostawały w cieniu?

Czy nasze miasta
stać na ekologię?
26.11.2019

Gość: Łukasz Gibała

Czy inwestycje w ochronę środowiska w ogóle się opłacają?

O synergii rozwoju z ekologią oraz o roli państwa i samorządu w kształtowaniu racjonalnego podejścia do ochrony środowiska porozmawiamy w chłodny listopadowy wieczór w ciepłej atmosferze.

Czy Kowalski jest równy Kowalskiemu?
11.10.2019

Gość: Rafał Woś

“Z jednej strony mamy zadowolone z siebie majętne elity, które wykształciły milion psychologicznych i systemowych uzasadnień dlaczego należy im się więcej. Żyjące w swoich dzielnicach, chodzące do swoich szkół i korzystające ze swoich szpitali. Po drugiej stronie rosną rzesze coraz bardziej sfrustrowanych i mających coraz mniej do stracenia przegranych. Którzy mają w głowie kolejny milion uzasadnień, jak to na ich ciężkiej pracy tamci się dorobili”.

Obrazujący poziom nierówności społecznych wskaźnik Giniego spada. Tymczasem Światowe Forum Ekonomiczne nazywa nierówności obecnie jednym z największych globalnych problemów. Nasuwa się więc pytanie: jaka jest realna skala nierówności?